0

DEN GRIMME ÆLLING

1. Nov.

Musikalsk dukkemagi for de allermindste. 25 års jubilæumsforestilling.

Informationer

1 Nov. 2025 10:11
Limfjordsteatret ,
i Nykøbing Mors ,
Limfjordsvej 97
85 dkk.
60 minutter

1. NOVEMBER KL. 10:30 + KL. 14, LIMFJORDSTEATRET MORS

I reden er der æg. Tre små og ét stort. Ud kommer tre gule ællinger … og en stor grå. Vi ser den kluntede og nysgerrige ælling møde verden, overvinde livets forhindringer og til sidst blive en flyvedygtig svane. En fint bearbejdet, sprudlende og ordløs dukketeater-forestilling over H. C. Andersens udødelige eventyr.
Forestillingen har 25 års jubilæum – og er i sin tid instrueret af Limfjordsteatrets direktør, Gitta Malling. Teatret Lampe – med Anne Nøjgård i spidsen – har turneret med den lige siden. Både herhjemme og ude omkring i verden, bl.a. i Japan, Moskva og Grønland. Forestillingen er blevet kaldt ”en af de bedste teaterforestillinger nogensinde for de alleryngste”.

Anmeldelser

”.. en af de bedste teaterforestillinger nogensinde for de alleryngste.” – LFSnyt


”Fornemt dukkespil. Teater Lampe brillerer med en fint bearbejdet, iscenesat og spillet dukketeaterudgave af ‘Den grimme ælling’.”
Teateravisen

”Ånden fra H. C. Andersens eventyr er levende i dette lille, næsten ordløse dukkespil.”
Information

Foto: Teatret Lampe

Informationer

1 Nov. 2025 10:30
Limfjordsteatret
i Nykøbing Mors
, Limfjordsvej 97
85 dkk.
60 minutter

Teamet bagved

Medvirkende
Anne Nøjgård og Kirsten Nottelmann Rav/Anne Kurzweil
Instruktion
Gitta Malling
Dukker og scenografi
Marianne Jørgensen
Musik og dramaturgi
Peter Jankovic

Følg med hos Limfjords­teatret

Tilmeld dig nemt og hurtigt her, så vil vi fremover sende dig gode fordele og nyheder

Hold dig opdateret

Få alle fordelene

Nem afmelding