0

K.I.S.S (KVINDER I SOKKER OG SANDALER)

27. Apr.

Velkommen til en sprudlende rejse ind i den moderne kvindes identitet; velkommen til ”Kvinder i sokker og sandaler”

Informationer

27 Apr. 2026 19:04
Limfjordsteatret ,
i Nykøbing Mors ,
Limfjordsvej 97
210 dkk.
70 minutter

27 APRIL KL. 19:30, LIMFJORDSTEATRET MORS

K.I.S.S. (kvinder i sokker og sandaler) er en hårdtslående cocktail af skæve stunts, rå fysik og tåkrummende pinligheder. DON GNU tager i samarbejde med den prisvindende instruktør, Kamilla Wargo Brekling, livtag med den moderne kvinde og udfordrer samfundets forventninger til, hvordan kvinder bør være.

DON GNU har tidligere besøgt Limfjordsteatret med den forrygende morsomme mandeforestilling “M.I.S. – natten lang”, som her udfordres af et kvindeligt hold, der udforsker, hvad det vil sige at være kvinde i dag.

Med inspiration fra forgangne tiders feminine idealer og nutidens empowerment-bevægelse, dykker K.I.S.S. ned i den indre styrke, sårbarhed og vilje, som kendetegner nutidens kvinde.

En eksplosiv danseforestilling, hvor tre kvinder tager ordet og roret. En fest for alle, der ønsker at fejre menneskets ret til at være sig selv – ægte, uforfalsket og kraftfuld i sin uperfekthed!

Anmeldelser

★★★★
”DON GNU gør utroligt meget med meget lidt, og lykkedes fremragende med at udtømme alle genstandene for deres potentiale.”
UngtTeaterblod

★★★★★★
”Bla bla bla bla bla.”
Kulturkongen.dk

★★★★★★
”Bla bla bla bla bla.”
Kulturkongen.dk

Foto: Christoffer Brekne

Informationer

27 Apr. 2026 19:30
Limfjordsteatret
i Nykøbing Mors
, Limfjordsvej 97
210 dkk.
70 minutter

Teamet bagved

​Performere
Nadja Bounenni, Giulia Quacqueri & Paulína Šmatláková
Iscenesættelse & instruktion
Jannik Elkær og Kamilla Wargo Brekling
Video, lys og foto:
Christoffer Brekne

Følg med hos Limfjords­teatret

Tilmeld dig nemt og hurtigt her, så vil vi fremover sende dig gode fordele og nyheder

Hold dig opdateret

Få alle fordelene

Nem afmelding