0

DE SMUKKE UNGE MENNESKER

5. Sep.

En fortælle-teater-koncert om en fars teenageminder og bekymringer

Informationer

5 Sep. 2024 19:09
i Thy ,
85-210 dkk.

5. SEPTEMBER KL. 19:30, LIMFJORDSTEATRET THY

Via nedslag i sin egen ungdom, prøver en far til en teenager at forstå, hvad det er for en verden, han sender sin søn ud i. Er der overhovedet noget tilbage i ungdommen, der minder om dengang, han selv var ung? I blikket efter de smukke piger? I kammeratskabet? I kriserne?

Han mindes følelsen af frihed i sommeren efter 9. kl. og den spirende kærlighed. Men også tømmermænd, vold, kærestesorg og død. Det gør ham til en bekymret far.

Historierne fortælles med stor indlevelse af skuespiller Steffen Sommerstedt til filmisk livemusik af guitarist, sanger og lydmager Lasse Kjærulf Andersen. Sammen skaber de en intens stemning i deres eget eventyrlige univers fyldt med historier, som de fleste vil kunne spejle sig i.

De Smukke Unge Mennesker (bred 3) Foto Nikolas Sommerstedt

Informationer

5 Sep. 2024 19:30
i Thy
85-210 dkk.

Teamet bagved

Skuespiller
Steffen Sommerstedt
Guitarist, sanger og lydmager
Lasse Kjærulf Andersen
Forfatter og dramatiker
Steffen Sommerstedt

Følg med hos Limfjords­teatret

Tilmeld dig nemt og hurtigt her, så vil vi fremover sende dig gode fordele og nyheder

Hold dig opdateret

Få alle fordelene

Nem afmelding