Ny grønlandsk dramatik i et stærkt og nærværende monolog format
SEPTEMBER KL. 19:30, LIMFJORDSTEATRET THY
Tre stærke grønlandske stemmer i en ny forestilling bestående af tre forskellige monologer, som giver hver deres unikke perspektiv på livet som grønlandsk kvinde i Danmark. Længsler, sproglige finurligheder, hverdagsracisme, at blive holdt ansvarlig for sit lands problematikker til fester eller i et flygtigt møde på stranden.
”BLÅ SNE” handler om en ung grønlandsk kvinde på Nørrebro, om racismepakken, studenterliv, ensomhed og vejen til kærligheden. Aviana Steinbacher har senest gæstet Limfjordsteatret med ”De’ViTo” og ”Det Arktiske Topmøde”.
I ”FUGLE-KVINDEN” kommer vi med på en spirituel og musisk rejse udi den grønlandske spiritualitet, humor, kropslighed og glæden ved tid.
I ”DEN SMALLE ISSTI” møder vi den grønlandske advokat, der arbejder i Danmark. Hun konfronterer de tvivlsomme forældreskabstests og fortæller os hvorfor stjerneskud hedder stjernelort på grønlandsk.